×


Club Fighters Music
Najnovšie články: Zobrazenie ikon pracovnej plochy vo Windowse 10Plánované automatické vypnutie počítača:Tri druhy lásky
Home Knihovna Návody Download Flea-Market O MNEVýpočet priemeru vodiča od prúdového (A) zaťaženia:

Skupina 1: Jeden nebo více jednožilových kabelů uložených v trubkách.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Zobrazenie ikon pracovnej plochy vo Windowse 10

Ikony pracovnej plochy môžu byť skryté. Ak ich chcete zobraziť, kliknite pravým tlačidlom myši na pracovnú plochu, vyberte možnosť Zobraziť a potom vyberte položku Zobraziť ikony pracovnej plochy. Pridanie ikon pracovnej plochy, ako sú napríklad Tento počítač, Kôš a iné:

1) Vyberte tlačidlo Štart a potom vyberte položky Nastavenia  > Prispôsobenie > Motívy.

Windows 10 Desktop Icons Set

2) V časti Motívy > Súvisiace nastavenia vyberte položku Nastavenia ikon pracovnej plochy.

Win10 - Desktop Icons

3) Vyberte ikony, ktoré chcete mať na pracovnej ploche, a potom vyberte položky Použiť OK.

 

 

 

Zdroj: Microsoft

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Plánované automatické vypnutie počítača:
 • Náročnosť: 75%

V tomto článku si napíšeme niečo o tom ako naplánovať vypnutie počítača pomocou príkazového riadku priamo vo Windows, alebo použitím zadarmo dostupných „časovateľných vypínačov“. Najprv Vás oboznámim s nastavením cez príkazový riadok priamo vo Windows. Podporujú ho systémy Windows XP a vyššie (možno aj nižšie verzie, ale to nemám odskúšané a fest sa mi to nechce Googliť).

Najprv si napíšeme, čo ktorý znak znamená. Príkazy, alebo kusy príkazov budem písať do jednoduchých úvodzoviek a bude to vyzerať nejako takto "shutdown -s -t 7200". Vy ich vpisujte bez týchto úvodzoviek.

Ani jeden z týchto príkazov sa nedá použiť samostatne, na správne použitie musíte použiť kombináciu príkazov ako je naznačené vyššie. Poradie v akom to píšem nie je náhodné. Príkazy musia byť písané v tomto poradí.

shutdown - čarovné slovíčko, bez ktorého sa nepohneme, v angl. jazyku znamená Vypnúť

-i - táto časť príkazu vám zobrazí GUI (Grafické rozhranie), v syntaxe (ak ho chcete použiť) príkazu musí
byť vždy na prvom mieste

-l - odhlásenie používateľa (Log Off)

-s - vypnutie počítača

-r - reštartovanie počítača

-a - zrušenie príkazu vypnutia počítača

-f - tento príkaz ukončí bez upozornenia všetky bežiace aplikácie (Force closing)

-m
azovpocitaca - vypnutie vzdialeného počítača (napr. v sieti)

-t a časový údaj v sekundách - čas za ktorý sa vypne počítač

-c text - jednoduchý komentár

-d [u] [p]:xx:yy - dôvod vypnutia počítača [u] znamená užívateľ (user), [p] znamená, že je to plánované
vypnutie, :xx znamená hlavný dôvod vypnutia do 256 znakov, :yy znamená, ešte nejaký
pokec do 65 536 znakov

Tak sme si vypísali všetky príkazy a teraz poďme zložiť nejaký príkaz na vypnutie počítača a to pekne „po lopate“.

Krok 1 a 2 môžete preskočiť ak, „Príkazový riadok“ chcete spustiť klikaním na Štart -> Všetky programy -> Príslušenstvo -> Príkazový riadok (tu sa vo Windows 7 nachádza aj „Spustiť“).

1. Na klávesnici stlačte klávesy Windows + R.

2. Vyskočilo vám okno „Spustiť (RUN)“ a do riadku v ňom napíšte "cmd" a stlačte OK (alebo to “odentrujte”). Vo Windows Vista a Windows 7 máme v ponuke Štart k dispozícií aj vyhľadávanie kde stačí napísať, čo hľadáte, v našom prípade „cmd“ bez uvodoviek.

3. Teraz sme spustili „Príkazový Riadok (Command Line)“ a tu budeme písať, vyššie uvedené príkazy.

4. My si napíšeme jednoduchý príkaz na vypnutie počítača za 2 hodiny (7200 sekúnd), použijeme pri tom príkazy -s, -f a -t .

shutdown -s -f -t 7200

Tento príkaz znamená:
Vypni sa za 7200 sekúnd s tým že zavrieš všetko, čo ti v tom bude brániť, bez ohľadu na to či je program ukončený správne alebo nie. To "-f" znamená, že ak budete mať otvorený napr. rozrobený Word dokument a nebude uložený, Word bude „násilím“ zatvorený a vaša práca stratená. Preto je bezpečnejšie používať príkaz bez "-f", čiže shutdown -s -t 7200

5. Po „odentrovaní“ sa spustí odpočítavanie, ktoré je samozrejme možné zastaviť a to napísaním

shutdown -a

do príkazového riadku. Tento príkaz si určite zapamätajte. Nejeden z mojich kamarátov si robil srandu, keď napísal BAT súbor (čítaj nižšie) s názvom „toto musis vidiet“, ja blbec som ho pustil a mal som 30 sekúnd, kým mi vypne počítač.

Tip:
Ak budete používať stále len jeden príkaz na vypnutie, je možné si to zautomatizovať pomocou „.bat“ súborov. BAT súbory sú staré ako Praha, ale na toto nám postačia a nebudeme sa nimi viac zaoberať.

1. Otvorte si „Poznámkový blok“ (ten v počítači :)) - Štart -> Všetky programy -> Príslušenstvo -> Poznámkový blok (Notepad) - je viac spôsobov ako spraviť textový dokument, nejdem ich tu všetky písať.

2. Napíšte váš príkaz na vypnutie napr. "shutdown -s -t 7200" a uložte niekam kde ho nájdete, napr. na „Pracovnú plochu“ s názvom vypnut (alebo aký chcete).

3. Teraz mu zmeníme príponu z „.txt“ na „.bat“. Väčšina z Vás si teraz hovorí „AKO?“, pretože vo východziom nastavení Windows nie sú prípony viditeľné. Na to aby ste videli prípony súborov klikajte v hocijakom otvorenom okne systému (napr. si otvorte Štart a klik na Počítač (Môj počítač vo Windows XP)):

Pri Windows Vista a Windows 7 musíte stlačiť klávesu „ALT“, aby sa vám zobrazila ponuka v ktorej ideme klikať. Vo Windows XP ju vidno všade. Je to vo vrchnej časti okna.

Klikajte: Nástroje -> Nastavenia Priečinka -> Zobrazenie -> zrušte označenie na položke Skryť prípony známych súborov (alebo niečo také) a dajte OK.

4. Teraz vidíte, že náš súbor „vypnut“ sa už volá „vypnut.txt“ a to „.txt“ zmeňte na „.bat“.

5. Teraz súbor zmenil ikonku a keď na neho dva-krát kliknete (spustíte ho), začne vám bežať odpočítavanie, takže nemusíte absolvovať všetky tie „Príkazové riadky“ atď., .

Ak si svoj príkaz chcete upraviť, otvorte ho v „Poznámkovom bloku“, alebo mu zmeňte príponu na „.txt“ a môžete písať.

Zdroj: www.Aiosys.sk

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Klávesa windows a jej funkcie

Windows button 

Win + D
Zabezpečí okamžité otvorenie pracovnej plochy. Všetky okná sa minimalizujú a dostanete sa na pracovnú plochu.

Win + E
Otvorí “Tento počítač”…

Win + L
Okamžite uzamkne počítač – alebo umožní prepnúť na ďalšieho užívateľa počítača.

Win + M
Minimalizuje všetky okná.

Win + Tabulátor
Prehľad o všetkých spustených programoch.

Win + P
Kombinácia sa využíva pri viacerých monitoroch alebo projektore.

Win + X
Prostredníctvom tejto kombinácie sa dostanete k nastaveniu základných funkcií (notebooku).

Win + Pause/Break
Informácie o hardvéri počítača a o systéme.

Win + R
Môžete zadať názov priečinku, programu alebo dokumentu, ktorý systém Windows okamžite otvorí.

Win + U
Otvorí Centrum zjednodušeného prístupu.

Win + “+”
Skratka zabezpečí okamžité zväčšenie displeja (lupu). K pôvodnému zobrazeniu sa vrátite skratkou Win a “–”.

Win + Medzerník
V OS Windows 10 okamžíte meníte jazyk klávesnice.

Win + šípky
Win + šípka dole umožní minimalizovanie okna a šípka hore zase zväčšenie na celú obrazovku.

 

Zdroj: http://www.vedelisteze.sk/galerie/klavesa-ktorej-vsetky-moznosti-urcite-nepoznate

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
NETSTAT alebo Active Connections
Vo vašom počítači môžu na pozadí prebiehať nechcené pripojenia aj keď nemáte otvorený internetový prehliadač. Na ich zistenie a overenie slúži jednoduchá operácia "netstat" alebo aj "netstat 5" ktorá je súčasťou Windowsu.
Otvorte váš príkazový riadok cez ponuku "Štart" a následne do kolonky "Spustiť" zadajte cmd (skratka pre commandline), v nasledujúcom okne zadajte jeden s príkazov netstat pre jednorázový výpis internetových pripojení alebo netstat 5 pre opakovaný výpis. Odporúčaných pripojení teda použitých portov je 25, ak tento počet váš výpis prekračuje, môže do znamenať že máte infikovaný PC spambotom, je to výrus ktorý nechcene odosiela poštu z vášho počítača a pracuje na pozadí. 
Výskyt Spambotu však týmto Testom nevieme 100% určiť, je to len čiastočné, odporúča sa preto používať dobrý antivírusový program.

Tip: Ako odhaliť výrus
- otvorte niektorý so systémových priečinkov (napr. C:  ... C:Windows ...  alebo aj .... C:WindowsSystem32 ...) a kliknite na zoradiť obsah priečinka podľa dátumu. Ak sa niektorý zo systémových súborov nachádza navrchu a má aktuálny dátum, pravdepodobne je infikovaný (napadnutý) vírusom a neustále ho upravuje. (V mojom PC to bol súbor "C:WindowsSystem32 oboot6.exe" no našťastie ho Antivírusový program Eset Smart Security 8 zachytil a vložil do karantény) 

Zdroj: Časopis ExtraPC

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Gmail (tipy a triky)
Gmail nie je iba čítačkou e-mailov. Dokáže správy zorganizovať tak, aby ste videli iba najdôležitejšie a ďalšie skončia rovno v koši. Ak ide o zálohovanie, aj o to sa postará automat.

Ak spodný riadok Gmailu hlási obsadenie na (96%) z využitých 27 GB, je načase zbaviť sa starých správ s veľkými prílohami. Nie je nezvyčajné, ak sú to staré dokumenty, ktoré tvoria prílohu odoslanej pošty. 

Nikde však nie je tlačidlo, ktoré by takéto správy odhalilo a Google doposiaľ neuviedol žiadnu funkciu upratovania, ktorá by podobný problém vyriešila. Vďaka vyhľadávaniu sa však všetky správy ohlásia samé. Ak zadáte do vyhľadávacieho políčka reťazec older_than:1y larger:10m zobrazia sa všetky správy staršie ako jeden rok s veľkosťou väčšou ako 10 megabajtov.

Vyhľadávanie reťazca in:sent larger:5m nájde všetky odoslané správy väčšie ako 5 megabajtov. S trochou hľadania, klikania a mazania zistíte, že ste do koša presunuli niekoľko gigabajtov správ. Vo chvíli, keď kôš vysypete, je priestor k dispozícii.

Zdroj: Čítaje Viac TU = Tech.sme.sk"

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Zrýchľujeme štart systému Microsoft Windows

Určite každý používateľ preferuje svieži a rýchly nábeh operačného systému. Je viacero spôsobov, ako tento stav v prípade Microsoft Windows dosiahnuť.

 • Jedným z nich je pre-taktovanie procesora alebo pamätí v BIOS-e na zvýšenie celkového výkonu systému. Ďalšia úprava v BIOS-e je vypnutie malej disketovej mechaniky FDD 3,5. Netreba zabúdať ani na nastavenie štartu systému z pevného disku. Získa sa tak čas venovaný detekcii iných jednotiek a prítomnosť operačného systému. Počítače majú totiž často nastavené bootovanie najprv z disketovej mechaniky FDD, potom z DVD mechaniky, prípadne ešte z USB a až nakoniec z HDD. Je však oveľa výhodnejšie, ak sa bootovanie ihneď spustí z pevného disku. Tí skutočne nedočkaví môžu v BIOS-e nastaviť aj rýchle bootovanie (Quick Boot) či vypnúť kontrolu pamätí.

Ukážka umiestnenia položky Pri spustení v menu Všetky programy

 • Medzi ďalšie činnosti zabezpečujúce zrýchlenie štartu OS patrí odstránenie zbytočných aplikácií z položky Startup(Pri spustení). Odstránenie sa vykoná nalistovaním príslušnej aplikácie cez menu Štart → Všetky programy → Pri spustení, vyvolaním kontextového menu cez pravé tlačidlo myši a zvolením položky Odstrániť. No skôr ako sa rozhodneme niečo odstrániť, treba sa uistiť, či aplikácia nemá vplyv na chod inštalovaného hardvéru alebo softvéru. Zrýchlenie štartu operačného systému sa dá realizovať aj zakázaním spúšťania nepotrebných aplikácií prostredníctvom nástroja System Configuration (Konfigurácia systému), ktorý je súčasťou operačného systému Microsoft Windows. Nástroj sa aktivuje cez menu Štart→ Spustiť a zadaním príkazu msconfig.

Nástroj konfigurácie systému vo Windows 7

Ak položka Spustiť nie je v ponuke Štart zobrazená, jej zobrazenie sa nastaví cez menu Štart vyvolaním kontextovej ponuky pravým tlačidlom myši, zvolením položky Vlastnosti a karty Ponuka Štart. Následne sa zvolí tlačidlo Prispôsobiť a v spodnej časti výberu sa označí položka Príkaz Spustiť. V zobrazenej ponuke možno nastaviť aj množstvo ďalších funkcií, ktorými sa tu však nebudeme zaoberať. Potvrdením tlačidla OK sa položka Spustiť umiestni do pravej spodnej časti menu Štart. Aplikácie uvedené v nástroji na konfiguráciu systému výrazne prispievajú k predĺženiu štartu operačného systému do stavu, keď operačný systém dovolí reagovať na aktivity používateľa. Zoznam programov, ktoré sa spúšťajú pri štarte operačného systému, je uvedený na karte Startup (Pri spustení). Medzi programy, ktoré možno bez problémov odstrániť, patria Winamp, Quicktime, RealPlayer, monitor tlačiarne alebo iného hardvéru, ako aj ovládače a aplikácie vypnutých zariadení. Zakázanie spustenia aplikácie sa realizuje zrušením označenia aplikácie.
Tip: "Ako odhaliť výrus aj bez antivýrusového programu" - programy ktoré sa pri štarte spúštajú [Startup(Pri spustení) v okne msconfig] možno overiť aj na tejto web stránke file.net a zistiť si tak aj ich bezpečnosť.

Zrušením označenia aplikácie sa zakáže jej spustenie pri štarte

Zistiť význam jednotlivých súborov možno najrýchlejšie zadaním ich názvu do internetového vyhľadávača. Na internete je množstvo webov, ktoré charakterizujú súbory, ich výrobcu a uvádzajú odporúčania, či ich možno zo Startupu odstrániť. Vyskúšajte napr. stránku www.processlibrary.com.
Operačné systémy Windows Vista a Windows 7 na karte Startup okrem umiestnenia aplikácie zobrazujú aj výrobcu softvéru, čo ešte viac urýchľuje zistenie, o aký druh aplikácie ide.V prípade, že používateľ nenájde na internete žiadne informácie o súbore, môže sa ešte pozrieť do adresára, v ktorom je aplikácia nainštalovaná, a skúsiť nájsť informácie v dokumentácii (súbory *.doc, *.txt, *.pdf), ak ju daná aplikácia obsahuje. Podobne sa dá postupovať aj na karte Services a odstrániť nepotrebné služby. Vďaka kartám Startup a Services možno takisto odhaliť škodlivý kód, ktorý môže spôsobovať problémy počas behu operačného systému.

 • Ďalšie sekundy sa dajú získať nastavením položky Timeout na karte BOOT.INI, resp. BOOT vo Windows Vista/7. Toto nastavenie slúži najmä pre používateľov, ktorí majú nainštalovaných viacero operačných systémov súčasne.

 • Pre skúsenejších používateľov operačné systémy Windows Vista/7 ponúkajú utilitu s názvom Boot Configuration Data Store Editor. Tá sa spúšťa cez menu Štart → Spustiť zadaním príkazu cmd a následne bcdedit.exe. Ide o nástroj príkazového riadka, prostredníctvom ktorého možno napríklad exportovať a importovať nastavenia štartovania operačného systému.

 • Ďalší tip na zrýchlenie celého systému je vypnutie nepotrebného, nevyužívaného alebo duplicitného hardvéru z Device Manager (Správcu zariadení). Správca zariadení sa spustí nastavením sa na ikonu Počítač vyvolaním kontextového menu prostredníctvom pravého tlačidla myši → Vlastnosti karta Hardvér (len vo Windows XP) → Správca zariadení (vo Windows Vista/7 v ľavej časti panela). Vypnutie zariadenia sa vykoná vyhľadaním zariadenia, jeho označením, vyvolaním kontextovej ponuky prostredníctvom pravého tlačidla myši a zvolením položky Disable (Zakázať).

 

Správca zariadení v operačnom systéme Windows 7 - zariadenia so znakom ↓ sú vypnuté

Medzi duplicitné zariadenia môžu patriť integrované zvukové a grafické karty, ktoré sa nevyužívajú, pretože používateľ ich nahradil výkonnejšími zariadeniami. Podobne sme môžu patriť sieťové karty, ak sa prioritne používa Wi-Fi. Medzi nepotrebné zariadenia môžu patriť modemy, FireWire, PCMCIA a im podobné rozhrania. Príkladom je vypnutie radiča pružného disku a jeho jednotky, vďaka čomu sa nebude malá disketová jednotka A (3,5"Floppy) zobrazovať v operačnom systéme.

 • Okrem uvedených postupov sa na zrýchlenie operačného systému odporúča pravidelne:
 • defragmentovať pevný disk,
 • odstraňovať nepotrebné aplikácie a súbory z pevného disku,
 • neumiestňovať súbory na pracovnú plochu, resp. na pracovnej ploche používať iba odkazy,
 • nastaviť skenovanie systému bezpečnostným riešením v inom čase, ako je štart operačného systému,
 • alebo pravidelná údržba prostredníctvom špecializovaných nástrojov na správu počítača, medzi ktoré patrí napríklad Ashampoo WinOptimizer, TuneUp a podobne. Tieto nástroje sa postarajú okrem vyčistenia počítača od zbytočných súborov aj o optimalizáciu databázy Registry.

Zdroj:

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Akékoľvek použitie obsahu, vrátane prevzatia článkov, obrázkov (okrem referencií) alebo ich častí, je povolené. Šírte informácie z tejto stránky, ako len chcete.